alt_banner_bütün-2
T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

      Bizi Takip Edin! 
         

 
Untitled Document


 Bulunduğunuz Yer: Haberler

  Gölcük Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezi Açılışı Gerçekleştirildi.
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

 

Gölcük Belediyesi tarafından restore edilen Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezi açılışı Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat ERGÜN ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY’ın katılımıyla gerçekleştirildi.


Açılışa; Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat ERGÜN, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY, Vali Ercan TOPACA, Kocaeli Milletvekili Muzaffer BAŞTOPÇU, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer KOMSUOĞLU, Sosyal Hizmetler Genel Müdürü İsmail BARIŞ, KSO Başkanı Ayhan ZEYTİNOĞLU, KOTO Başkanı İbrahim KELEŞ, Gölcük Garnizon Komutanı ve Deniz Ana Üst Komutanı Oramiral Gündüz Alp DEMİRUS, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet ELLİBEŞ katıldı.


Kocaeli Valisi Sayın Ercan TOPACA açılışta yaptığı konuşmasında “Sanayinin başkenti olan bir yere geldiğimi düşünmüştüm. Birkaç incelemelerde bulundum. Sanayi kadar kültür de önemli bir etken durumundadır. Tarihi eserlerin oldukça fazla olduğunu tespit ettik. Her ilçemizde bulunan tarihi eserlerin envanterleri çıkarılmıştır. Kültür ve Turizmin canlanması noktasında çalışmalar devam etmektedir. Kocaeli sanayisi dışında tarih ve turizm için önemli bir merkezdir ” dedi.


Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY yaptığı konuşmasında “ Üç yıldan buyana çeşitli vesilelerle Kocaeli’ye geliyorum. Çeşitli tiyatro oyunu ve açılışlarda yer aldım. Bizim eskiden bu yana hep sanayi kenti diye telaffuz ettiğimiz Kocaeli’nin yalnızca bir sanayi şehri olmadığını, içerisinde önemli bir kültürel mirası da barındırdığını bakanlık yaptığım süre zarfında daha iyi anladım. Eskiden tarihi eserleri korumak yerine, onları yıkıp daha fazla kar getirecek bir işte kullanma gibi bir zihniyet varken, artık bu zihniyetin değiştiğini görmek, gelecek açısından son derece ümit verici. Turizmde de önemli aşamalar kaydediyoruz. Geçen sene salgın hastalıklar, ekonomik kriz sebebi ile turizmde en başarılı ülkelerin bile turist sayıları düşerken bizim turist sayımız artış gösterdi. Biz istiyoruz ki turizmimiz yalnızca kıyı turizmine bağlı olmasın. Kış turizmi, golf turizmi, termal turizm gibi farklı dallarda da faaliyet gösteren geniş bir sektör yaratılsın. Anadolu’nun yer yerine bu istihdamı yaymak için yoğun mesai harcıyoruz. İlerleyen dönemde açacağımız yeni tesislerde turizm yelpazemizi genişleteceğiz. Türkiye’de  tarihi güzelliklerin ortaya çıkarılması ile ülke dünya turizmi için önemli bir turizm merkezi olacaktır. Gölcük Belediye Başkanımızın benden istediği talepleri 1 Temmuza kadar yerine getireceğim” dedi.


Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat ERGÜN ise yaptığı konuşmasında “Bu tarihi eseri ihya ederek, geçmişin ruhunu ve tarihini ileriki nesillere aktarmış oluyoruz. Kervansaraylar, şadırvanlar, hanlar, hamamlar, atalarımızın hizmet esaslı yönetimlerinin bizlere göstergesi olan mimari eserleridir. Geçmişine sahip çıkmayan bir millet, gelecekte söz sahibi olamaz. Tarihi değerlerin korunması ve ortaya çıkarılması için çalışıyoruz” dedi.


Konuşmaların ardından Kazıklı Kervansaray Kültür Merkezinin açılış kurdelesi kesildi ve mekan içerisinde bir kokteyl verildi.
27.06.2010Bu içerik toplam 1.218.914 kez gösterildi, Site toplam 3.339.313 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 60 kişi geziyor.

                 

     

            

Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No: 129 Pk:41040 İzmit/KOCAELİ
Telefon: 0(262) 300 50 00 Fax: 0(262) 332 19 00 E-posta: kocaeli@icisleri.gov.tr