alt_banner_bütün-2
T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

      Bizi Takip Edin! 
         

 
Untitled Document


 Bulunduğunuz Yer: Haberler

 ORMAN HAFTASI VE AĞAÇ BAYRAMI KOCAELİ VALİSİ SAYIN ERCAN TOPACA’NI KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.(26.03.2013)
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

 

 
 
 
 
 

 

 
 
 
 

 

Orman Haftası ve Ağaç Bayramı etkinlikleri Kocaeli Valisi Sayın Ercan TOPACA’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli Üniversitesi Nuh Çimento Meslek Yüksek Okulu Prof. Dr. Baki KOMSUOĞLU yerleşkesinde gerçekleştirilen programa; Kocaeli Valisi Sayın Ercan TOPACA’nın yanısıra, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer KOMSUOĞLU, Vali Yardımcısı Şükrü ÇAKIR, Kartepe Kaymakamı Mustafa ÜNALDI, Orman Bölge Müdürü Hasan TÜRKYILMAZ, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü KARABALIK ve öğrenciler katıldı.

Uluslararası Gençlik Merkezi Halk oyunları ekibinin Kafkas yöresi halk oyunları gösterileri ile başlayan tören, Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti.

Orman Bölge  Müdürü Hasan TÜRKYILMAZ ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU’nun  konuşmalarının ardından kürsüye gelen Kocaeli Valisi Sayın Ercan TOPACA yaptığı konuşmasında; “Nevruzu kutladık. 21 Mart’ta baharın başlangıcını yaptık. Aslında bu ağaç bayramını da nevruz ile birlikte kutlayacaktık. O gün program yoğunluğundan dolayı bugüne erteledik. Ağaç ve yeşillik ülkemizin süsüdür. Hepimizin koruması gereken, sadece insan olarak bizim değil, doğada yaşayan her türlü canlının barındığı, ihtiyacını karşıladığı birlikte yaşadığı bir varlıktır. Bu varlığı sürekli korumamız, yaşatmamız, onun içinde yaşayan canlılara saygı duymak, bizim üzerimizde bir görevdir.  Değil ağacı kesmek, bir yaprağını, dalını koparmak bile doğru değildir. Peygamber Efendimizin Hadisinde; “Elinizde bir fidan varsa, kıyamet kopmaya başlamış olsa bile vaktiniz varsa dikin” diyor. Atalarımızda; “yaş kesen, baş keser” demiştir. Onun için bu coğrafyayı korumak ve geliştirmek hem devletimizin, hem de vatandaşımızın görevidir. Bu görevi yaparken bu hassasiyeti çocuklarımıza da aktarmak durumundayız. Sadece bizim ebeveyn olarak bu düşünceye sahip olmamız yetmiyor. Mutlaka yeni nesile de ağacı sevdirmeliyiz. Bir kent yeşillik varsa güzeldir. Yeşillik olan yerde hayat vardır. Ağacın olmadığı yerde hayat zordur. Onun için hayatımızı kolaylaştırmak istiyorsak, yeşili ve ağacı koruyarak geliştirmeliyiz. Bu hususta devletimiz çok önemli kaynaklar ayırıyor. Kocaeli bu anlamda çok şanslı bir kent. Her şeyden önce iklimi diktiğimiz her ağacın yetişmesine müsait ve bu anlamda iyi çalışan bir ekibimiz var. Büyükşehir Belediye Başkanımız ağacı seviyor ve bizde destekliyoruz. Yollarımızı, dağı, taşı, boş bulduğumuz her yeri ağaçlandırmalı ve yeşillendirmeliyiz. Bunun kıymetini başımıza bir sıkıntı geldiğinde anlıyoruz. Ağacın, yeşilliğin bulunmadığı bir ülke yada çöle gittiğimiz zaman bunu çok güzel anlıyoruz. Bu kent gerçekten Allah’ın bir lütfu. Ancak zamanla insanlar bir çok ormanı ağacı kesmiş, o güzellikleri biraz bozmuşuz. Şuanda eski güzelliğine kavuşturmak için çok ciddi bir irade var ve iklim, toprak yapısı uygun olduğu için hepimiz bu seferberliğe kapılmalı 1 milyon 800 bin ağaç dikmişsek bunu 2 - 3 milyona çıkarmanın gayreti içerisinde olmalıyız.

Ağaç; zenginlik, refah, güzellik demektir. Bunların kendi ülkemizde ve şehrimizde olmasını kim istemez. Çocuklarımızda ağacımızı korusunlar. Herkes evinin önünü temizlesin, oralardaki ağaçlarını geliştirsin. Bir ülke ancak böyle güzel olur. Belediyenin, Orman İdaresinin sürekli fidan dikmesi yetmez. Buna vatandaş olarak bizim sorumlu bir birey gibi davranarak destek olmamız ve korumamız gerekiyor. Ağaç dikmek kadar mevcudu korumanında önemli olduğunu düşünüyorum. Bu hususta çocuklarımıza büyük görev düşüyor. Kentimiz, ülkemiz inşallah daha güzel olacak. Ağaç bayramının ilimize, insanımıza, bölgemize, ülkemize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Daha güzel, temiz ve yeşil şehirlerde yaşamayı Cenab-ı Hak herkese nasip etsin. Biz kentimizin kıymetini bilelim. Yeşilimizi koruyalım, hep beraber daha yeşil ve güzel bir geleceğe doğru yürüyüşümüzü devam ettirelim” diyen Vali TOPACA’nın konuşmasının ardından İlköğretim okulları arası yarışmalarda şiir dalında birinci olan Levent Kırca Oya BAŞAR Ortaokulu 8 nci sınıf öğrencisi Merve BAŞLARLI “ Doğayı Hissediyorum” adlı şiirini  ve Kompozisyon dalında birinci olan Yeniyalı Fahri KORUTÜRK Ortaokulu 6 ncı sınıf öğrencisi Ervanur BAYRAM “Ormanları Sev, Onları Koru” isimli kompozisyonunu okudu. 

Dünya Ormancılık Haftası ve Ağaç Bayramı Etkinlikleri çerçevesinde Ortaokullar arası düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından 2013 yılı ağaçlandırma seferberliğine katılan kurum ve kuruluşlarına katkılarından dolayı plaket takdim edildi

Ödül töreninin ardından Kocaeli Üniversitesi Nuh Çimento Meslek Yüksek Okulu Prof. Dr. Baki KOMSUOĞLU yerleşkesinde 300 fidan toprakla buluşturuldu ve ayrıca 250 çam fidanı da törene katılanlara dağıtıldı.

Haber: Özlem ÇİMEN

         26.03.2013  


Bu içerik toplam 1.146.126 kez gösterildi, Site toplam 3.220.600 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 95 kişi geziyor.

                 

     

            

Körfez Mh.Ankara Karayolu Cd. No: 129 Pk:41040 İzmit/KOCAELİ
Telefon: 0(262) 300 50 00 Fax: 0(262) 332 19 00 E-posta: kocaeli@icisleri.gov.tr