alt_banner_bütün-2
T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

      Bizi Takip Edin! 
         

 
Untitled Document


 Bulunduğunuz Yer: Haberler

 Vali Gökhan Sözer engellilere tam destek verdi
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

 

    
        Kocaeli Spastik Engelliler Derneği ve Kocaeli Görsem Görme Engelliler Spor Kulübü Vali Gökhan Sözer'i makamında ziyaret ederek engellilerin sorunlarına çözüm için destek istedi.

 

       Ziyarette Spastik Engelliler Derneği Başkanı Ayhan Ersöz, Görsem Görme Engeliller Spor Kulübü Başkanı Müslüm Danacı, sayman Ümmühan Aysu ve judo dalında spor kulübünün Türkiye şampiyonu Lokman Artan ile Spastik Engelliler derneği sekreteri Deniz Mut hazır bulundu.

 

       Okulların fiziksel koşulları olmadığı için okula gidemediklerini ifade eden Spastik Engelliler Derneği Başkanı Ayhan Ersöz, Vali Gökhan Sözer den fiziki koşulların iyileştirilmesini istedi. Ayhan Ersöz, okullarda karşılaştıkları somut sıkıntıları anlatarak, “Okullarımızda eğitim alamıyoruz. Çünkü bizim eğitim almamızı engelleyecek fiziki koşullar var. ilk olarak okula girişlerinde rampaların, katlı okullarda ise asansör olması gerekiyor. Bunun gibi okumamızı engelleyecek çok fazla fiziki engelle karşılaşıyoruz” dedi. Engelli nüfusunun yüzde 5'inin eğitim görebildiğini ifade eden Ayhan Ersöz, konu ile ilgili bir kampanya başlatılması gerekliliği kampanya ile ilgili valilikten yardım beklediklerini söyledi. Ayhan Ersöz, “Görme engelli arkadaşlarımın okul öncesi eğitim görmesi gerekiyor. Eğitim görmek için her hafta ilimizden 10 arkadaşımız İstanbul'a gidiyor. Bu eğitimi üniversite ve valilik ile işbirliğinde ilimizde de yapabilmeliyiz” dedi.                                                                              

 

       Vali Gökhan Sözer, “Engelli vatandaşlarımızın topluma entegre edilmesi ve yeniden kazandırılması gerekiyor. Onları eve mahkum etmeye hakkımız yok. Evden çıktıklarında ise var olan sıkıntıların giderilmesi gerekiyor. Eğitim engellilerin en temel hakları ve eğitim almalarındaki engeller kaldırılmalı. Bu konuda kesinlikle çalışma yapmalıyız. Bu bizim görevimiz. Engelli vatandaşların dışarı çıktıklarında bir engelle karşılaşmalarını önlemeliyiz” dedi.

 


Bu içerik toplam 989.106 kez gösterildi, Site toplam 2.952.028 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 48 kişi geziyor.

                 

     

            


  
Hasan Basri GÜZELOĞLU
Kocaeli Valisi

 
                     Haber ve Duyurular
 

 

 

Karabaş Mah. Rauf Orbay Sokak No: 16 41018 İzmit/KOCAELİ
Telefon: 0(262) 321 33 90 Fax: 0(262) 324 07 96 E-posta: kocaeli@icisleri.gov.tr